Ponzi Kimdir?

Charles Ponzi kimdir
Charles Ponzi

Charles Ponzi

Aslen İtalyan olan Charles Ponzi, 3 Mart 1882 yılında İtalya’nın Lugo şehrinde dünya gelmiştir. 1903 yılında ailesi ile beraber Abd’ye taşınan Ponzi, 18 Ocak 1949 tarihinde ise Brezilya’da ölmüştür. Dünyanın en ünlü dolandırıcısı olarak hafızalara yer etmiştir.

Ponzi sistemini perdelemek için yatırımcının çok vakıf olmadığı bir alanda faaliyet seçilir. Örneğin Charles Ponzi kendi döneminde henüz yeni olan borsayı kullanmıştı. (Pul ticareti) Borsaya o tarihte henüz alışık olmayan amerikalıları kandırmak zor olmamıştı. Günümüzde ise en büyük vurgunu yapan tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın ise tavuk çiftliği ile yola çıkmıştı. Aslında ilk kurduğunda ortada hiç tavuk da yoktu. İşler büyüdükçe göstermelik çiftlikler ve dükkanlar dahi açılmıştı. Ancak ponzi sistemleri uzun süre devam edemez, ki öyle de oldu.

Ponzi Arzu, Titan saadet zinciri, meşhur Tosuncuk (tavuk çiftliği) hepsinin fikir babası olan Charles Ponzi ölümünden yıllar sonra dahi bulmuş olduğu sistem yüzünden insanların canını yakmaya devam ediyor.

Charles Ponzi bu siteme Ponzi Oyunu adını vermiştir. Amerika’da ilk uyguladığı dönemde paralarını aldıkları kişileri, borsada arbitraj karı elde ettiğine inandırmıştır.

Ponzi sisteminde ana unsur yatırımcıya kendi parasını taksitlerle kar payı gibi göstererek ödenmesidir.

Örneklendirmek gerekirse; 1.000 tl ponzi sistemine yatıran kullanıcı, ilk ay %10 kar payı altında 100tl alır. Kendi referansı ile siteme dahil ettiği üyelerden de %1 ekstradan daha gelir sağlar. Ne kadar çok üye getirirse kazancı o kadar artar. Sisteme yeni kullanıcılar(kurbanlar) girmeye devam ettiği sürece sistem işlemeye devam eder.

(Ponzi sistemlerine yatırım yapan kullancıların bir çoğu kendi paralarını aldıklarını bilmezler.)

 

Aşağıdaki başlık altında ponzi ile ilgili daha detaylı anlatımlar yapılacaktır.

Ponzi Nedir?

Ponzi Şeması