Ponzi Nedir?

ponzi sistemi nedir

Ponzi Nedir? Daha iyi anlamak için öncelikle Ponzi Kimdir? yazımıza göz atmanızı öneririz. Ponzi kısa bir tabirlere, kişinin kendi parsını taksitle geri alması demektir. Gelin detaylı bir şekilde inceleyelim ponzinin çalışma mantığını.

Örnek Ponzi Sistemi

  1. İnsanların teknik detaylarına çok hakim olmadıkları bir faaliyet alanı seçilir. (Borsa, kripto para, kar payı, arbitraj vs,) Buna perdeleme diyebiliriz.
  2. Yüksek kar vaadi verilir.
  3. Pazarlayan ekip lüks ve zengin imajı çizer. (5 Yıldızlı otel toplantıları, lüks araçlar, marka kıyafetler vs,)

 

Her şey hazır şimdi kurbanları çekmekte.  (Burada para yatıranlara kurban dedim ama ne yazık ki durumda tam olarak böyle)

İlk kurban geldi ve 1.000 tl yatırdı. Bu yatırımcıya sana her ay 100tl kar payı veriyoruz dediler. İlk ay sonunda gerçekten 100 lira alan kurban, dolandırılmadığını düşünmeye başladı, ne de olsa vaat ettikleri kar payını veriyorlar. Peki öyle mi? Aslında almış olduğu 100 lira kendi yatırdığı paranın 100 lirası.

2. ay içinde 100 lira daha alan kurbanımız artık sisteme iyice güven duymaya başladı ve yakın çevresine bu sistemi ballandıra ballandıra anlatabilir. Üstelik getirdiği her arkadaşının ilk ay aldığı kar payı üzerinden %10 da kendisi alacak. Yani ne kadar kişiyi getirirse geliri artacak. İçerideki ana para sürekli artıyor ve her ay %10 civarında azalıyor, eğer içeriye yeni kurbanlar sokulmazsa sistem patlar. O yüzden sürekli kampanyalar yapılıyor, toplantılar düzenleniyor, promosyonlar düzenleniyor.

 

İlk defa Charles Ponzi tarafından uyarlanan sistem, çok kısa bir süre içerisinde bu fikri bulan Charles Ponzi’yi zengin etmeye yetmiştir. Ülkemizde tosuncuk adıyla tanıdığımız Mehmet Aydın (Tavukçu perdelemesi) Ponzi Arzu lakabı ile Arzu Mertgil (borsa kar payı perdelemesi) ve eskilerin bildiği Titan Saadet zinciri. Ne yazık ki devlet yetkililerinin dahi çok geç fark edebildiği bu dolandırıcıları normal bir vatandaşın fark edebilmesi oldukça güç. Çünkü ponzi sistemi olduğu yerde kalmadı, üzerine yeni pazarlama teknikleri eklendi.

 

Ülkemizde ponzi ve benzeri sistemler kanunlara aykırıdır ve yasaklanmıştır. Ancak dolandırıcılar her seferinde yeni bir perdeleme sistemi bularak insanların canını yakmaya devam ediyorlar. Şuan revaçta olan kripto paralar ise dolandırıcıların tamda aradığı şey. Lütfen belirli bir kar vaadi veren sistemlere itibar etmeyin.

Aşağıdaki videoyu youtube’da buldum ilk fırsatta detaylı bir anlatım videosu çekmeyi planlıyorum. Şimdilik bu video ile idare edin;)

Etiketler